Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

WYSTAWY

2 październik 2022 roku - 6 sierpnia 2023 roku

Śmierć miasta

Wystawa „Śmierć miasta” to prezentacja prowizorycznych grobów i miejsc egzekucji mieszkanek i mieszkańców miasta oraz żołnierzy powstania 1944 roku przedstawionych za pomocą map, ukazujących miasto z lotu ptaka.

Opracował je Zygmunt Walkowski, znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej, specjalizujący się w interpretacji zdjęć stolicy. Do lokalizacji miejsc wydarzeń opisywanych w źródłach historycznych posłużył przedwojenny plan hipoteczny Warszawy. Zaznaczone na nim miejsca zostały przeniesione na niemieckie zdjęcia lotnicze wykonane w czasie powstania i po jego upadku. Zdjęcia, pochodzące z The National Archives w College Park pod Waszyngtonem, to rejestr dramatu Warszawy, którą Niemcy po upadku powstania zrównali z ziemią.

fot. Jakub Celej

Do map dołączone są wykazy miejsc egzekucji, zawierające informacje o dacie, okolicznościach wydarzenia i ofiarach, a także o późniejszym upamiętnieniu. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja około 50 zdjęć ze zbiorów Muzeum Warszawy, powstałych w okresie powstania i po zakończeniu działań wojennych, pokazujących zrujnowane miasto i znajdujące się pośród gruzów mogiły oraz szczątki ofiar.