sob., 27.04.2024

Pokaz filmowy

Historia w kadrze: „Mit Hitlera”

Projekcja filmu dokumentalnego Mit Hitlera w reżyserii Petry Epperlein i Michaela Tuckera.

Studium życia Adolfa Hitlera ujęte w dziele „Rozważania o Hitlerze” autorstwa Sebastiana Haffnera to jedna z najważniejszych książek historycznych XX wieku. Autor wykazał, że Führer demontując wszystkie instytucje demokratyczne i podporządkowując sobie cały aparat państwa, stawiał przede wszystkim siebie i kult swojej osoby ponad wszystko inne – nawet los Niemiec.

Wychodząc od tez książki wydanej w 1979 roku, film śledzi fascynację kultury Adolfem Hitlerem i nazizmem w różnych częściach świata. Zamiast polegać na propagandowych obrazach z lat trzydziestych i czterdziestych, dokument bada przeszłość przez pryzmat teraźniejszości, przenosząc nas współcześnie do miejsc związanych z Hitlerem, celem ukazania ich aktualnego wpływu na rozumienie historii. Dzięki temu zabiegowi film pozwala lepiej pojąć fascynację jednym z największych zbrodniarzy w historii.

Mit Hitlera, reż. Petra Epperlein, Michael Tucker, USA 2020 r., 88 min.

Prelekcja: „Rozważania Sebastiana Haffnera” (Szymon Woźniak), 10 min.

Projekcja w ramach cyklu Historia w kadrze.

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/dtjm9 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób