Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 28.04.2024
16:00–17:00

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Dać szansę pokojowi, czyli amerykański ruch antywojenny doby Wietnamu

Jak doszło do tego, że amerykańska interwencja w Wietnamie stworzyła najpotężniejszy ruch antywojenny w historii, który połączył ludzi z różnych klas społecznych? Jak powstał ruch, który odegrał kluczową rolę w zakończeniu wieloletniego konfliktu zbrojnego?

Dochodzące z frontu informacje o masakrach dokonywanych na cywilach, widok powracających okaleczonych weteranów oraz pokojowe zaangażowanie gwiazd muzyki i filmu, sprawiły, że społeczny opór wobec wojny wietnamskiej przekształcił się szybko w ruch masowy. Łączył on tak odległe instytucje, jak Kościół Katolicki i ruch na rzecz praw obywatelskich. Stworzone przez ruch hippisowski hasło make love, not war stało się maksymą skrajnych ruchów pacyfistycznych, których działalność Jerry Rubin określił jako „wojnę między ludźmi młodymi, a rządzącymi tym krajem ludźmi starymi”.

Bunt przeciwko wojnie ogarnął studentów wyższych uczelni, wśród których powszechną praktyką stało się palenie książeczek wojskowych, blokowanie siedzib komisji uzupełnień oraz zakłócanie rozmów kwalifikacyjnych w punktach poboru. W miarę trwania wojny rosła liczba dezercji, a w obozach wojskowych drukowano podziemne tytuły antywojenne.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

– system rekrutacji wojskowej oraz metody walki z poborem

– masakra na Uniwersytecie w Kent: przyczyny i konsekwencje

– od Woodstocku do Altamont: życie i śmierć „kwiatowej rewolucji”

– od Bed-ins for Peace do „Hanoi Jane”, czyli celebryci przeciw wojnie

Prowadzenie: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

__________________________

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/dg97g i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

POLECAMY RÓWNIEŻ PROJEKCJĘ FILMU:

Obrazy wojny: „Oni szli Szarymi Szeregami”

18 maja (sobota), godz. 17.00, 10 zł

Więcej informacji

 

Zdjęcie: Członkowie żandarmerii powstrzymują protestujących przed Pentagonem, październik 1967 r., Armia USA, Domena publiczna, via Wikimedia Commons

 


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.