niedz., 14.04.2024

Co nam zostało z tych… filmów? Straty wojenne polskiej kinematografii

Początkowo uboga, lecz coraz prężniej rozwijająca się polska kinematografia lat międzywojennych została unicestwiona wraz z wybuchem II wojny światowej. Straty wojenne, zarówno jeśli chodzi o same filmy, jak i ludzi, którzy je tworzyli, były ogromne.

Izba Pamięci zaprasza na wykład poświęcony przedwojennym polskim filmom w latach okupacji oraz ich powojennym losom.

Słuchacze dowiedzą się m.in.:

• Co okupacyjne kina oferowały polskiej publiczności?
  • Dlaczego tak wiele polskich filmów zaginęło?
  • Jak odbudowywano dorobek przedwojennej kinematografii?

Wykład poprowadzi dr Michał Pieńkowski, filmograf, na co dzień opiekujący się przedwojennym zbiorem filmowym w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym.

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/dtj9h i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób