czw., 24.09.2020

Wykład: „Co po przemyśle? Industrialne dziedzictwo Woli”

Wola stanowiła przemysłowe zaplecze Warszawy i jeden z ważniejszych obszarów przemysłowych w Polsce, zarówno od rewolucji przemysłowej, okres przedwojenny, jak również przez cały okres PRL. W każdym z tych okresów powstawały, rozwijały się nowe założenia fabryczne wraz z całym zapleczem. Po 1989 roku, kiedy zaczęto wygaszać większość produkcji przemysłowej, rozpoczął się stopniowy proces degradacji architektury industrialnej.

We współczesnym krajobrazie Woli wyrastają nowe budynki o nowej funkcji, pozostałości dawnych zakładów przemysłowych albo zyskują nowy charakter, albo trwają w swojej wegetacji.

Podczas wykładu poruszone zostaną zarówno kwestie historii i materialnego dziedzictwa industrialnej Woli, które współtworzy tożsamość dzielnicy, znajdą się odniesienia do kwestii dbałości o zabytkowe dziedzictwo, ale również podjęty zostanie temat odnoszący się do przyszłości tych obiektów i ich – „drugiego życia”.

Wykład poprowadzi: Michał Krasucki, Stołeczny Konserwator Zabytków, historyk sztuki

Gdzie: Muzeum Woli, ul. Srebrna 12

Godzina: 18:00

Ilość miejsc ograniczona, obowiązują zapisy pod adresem: konrad.schiller@muzeumwarszawy.pl