sob., 05.11.2022

Spacer

Wola wielowyznaniowa

Wola od dawna była miejscem, w którym stykały się i mieszały wpływy wielu narodowości i wyznań. W tej dzielnicy do dziś znajdują się cmentarze i świątynie katolickie, protestanckie, prawosławne, żydowskie, muzułmańskie, karaimskie oraz mariawickie.

W czasie naszego spaceru odwiedzimy:

• Cmentarz Prawosławny i cerkiew Jana Klimaka,
  • dawną Redutę Sowińskiego z kościołem św. Wawrzyńca, najstarszą świątynię Woli,
  • Cmentarz Karaimski,
  • Cmentarz Wolski i Cmentarz Powstańców Warszawy wraz z nowopowstałą Izbą Pamięci
  • oraz kościół i Cmentarz Mariawitów.

Na spacer zaprasza Jakub Madejski, varsavianista, historyk i przewodnik, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat współtworzący ze Stowarzyszeniem Masław projekty Tu Było Tu Stało oraz Po Woli do Woli. Prywatnie prowadzi firmę przewodnicką.

Inspiracją spaceru jest przewodnik z mapą „Zielone Ścieżki wokół Izby Pamięci na Woli” pod redakcją Aleksandry Sołtan-Lipskiej. W najbliższej okolicy Parku Powstańców Warszawy można znaleźć różne fragmenty historycznej mozaiki, która charakteryzuje tę część Woli.

Publikacja dostępna w sklepie internetowym Muzeum Warszawy.

Bilety do kupienia online lub w kasie biletowej 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż

Miejsce zbiórki: Pomnik Matki, Park Powstańców Warszawy na Woli