niedz., 08.03.2020

Wola kobiet. O kobiecych historiach z dzielnicy

Zapraszamy na spotkanie poświęcone kobiecym historiom z Woli.

Będzie ono okazją do zastanowienia się, jaka byłaby historia warszawskiej Woli opowiedziana z kobiecej perspektywy, ukazująca zaangażowanie kobiet w sprawy społeczne, ich drogi do samorealizacji i niezależności, a także proces, w którym różnorodne role i zawody stawały się dla kobiet dostępne.

Podczas spotkania skupimy się na wybranych biografiach kobiet związanych z Wolą, wywodzących się z różnych środowisk i warstw społecznych. Tak sławnych, jak Hanka Ordonówna i zasłużonych, jak Zofia Szlenkier. Kobiet, których życiorysy splotły się z tragiczną historią miasta i jego mieszkańców, jak Stefanii Wilczyńskiej, Racheli Auerbach czy Wandy Lurie. Przywołamy też mniej znane historie, o których dowiadujemy się dzięki nowym badaniom, a także z odkrywanych niekiedy po wielu latach dzienników i pamiętników.

Spotkanie poprowadzi Magdalena Staroszczyk.