Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pt., 20.10.2023
17:00–18:00

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Wątpliwe rozliczenia, czyli denazyfikacja w RFN

Po II wojnie światowej zachodnia część Niemiec została okupowana przez trzy zwycięskie mocarstwa: USA, Wielką Brytanię i Francję. W 1947 roku Prusy, postrzegane jako przyczyna niemieckiego militaryzmu, zostały jako jedyny kraj związkowy całkowicie zlikwidowane. Denazyfikacja – prowadzona na początku dość sprawnie – w pewnym momencie natrafiła na społeczny i instytucjonalny opór, który sprawił, że z końcem lat czterdziestych została całkowicie wstrzymana.

By uniknąć błędów polityki powersalskiej (polegającej na izolacji Niemiec), zarówno dla Amerykanów, jak i dla rządu Konrada Adenauera, priorytetem nie były wojenne rozliczenia, ale przywrócenie w okupowanym strefach gospodarki rynkowej. W obawie przed szerzeniem się w kraju „socjalistycznych wpływów” i – proponowaną przez opozycyjną socjaldemokrację – nacjonalizacją przemysłu, odsunięto od projektu ugrupowania lewicowe, główne polityczne ofiary czystek w czasach nazistowskich.

Byli hitlerowscy funkcjonariusze (wśród których nie brakowało zbrodniarzy wojennych) byli od teraz potrzebni aliantom i nowym władzom do walki ze wspólnym wrogiem – komunizmem. Na mocy kilku ustaw o amnestii (przeprowadzanych od 1949 r.), pozwolono wyjść na wolność ukaranym wcześniej nazistom (wśród nich gestapowcom, członkom SS oraz winnym zbrodni przeciwko ludzkości), a także umożliwiono pozostałym wyjście z ukrycia i powrót do normalnego życia.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

– podobieństwa i różnice w polityce okupacyjnej aliantów wobec Niemiec

– denazyfikacja w liczbach

– problemy z osądzeniem zbrodniarzy hitlerowskich

– kampania niemieckich kościołów w obronie zbrodniarzy

Wykład w ramach cyklu Brunatne RFN

Wykład poprowadzi Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

_________________________

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: bit.ly/468AIoH i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: młodzież, dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Zdjęcie: Demontaż tabliczki z nazwą Adolf Hitler-Strasse w Trewirze, 12 maja 1945 roku, domena publiczna.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.