pt., 20.10.2023
17:00–18:00
Wykład
Izba Pamięci
5 zł
Wątpliwe rozliczenia, czyli denazyfikacja w RFN
Po II wojnie światowej zachodnia część Niemiec została okupowana przez trzy zwycięskie mocarstwa: USA, Wielką Brytanię i Francję. W 1947 roku Prusy, postrzegane jako przyczyna niemieckiego militaryzmu, zostały jako jedyny kraj związkowy całkowicie zlikwidowane. Denazyfikacja – prowadzona na początku dość sprawnie – w pewnym momencie natrafiła na społeczny i instytucjonalny opór, który sprawił, że z końcem lat czterdziestych została całkowicie wstrzymana.
By uniknąć błędów polityki powersalskiej (polegającej na izolacji Niemiec), zarówno dla Amerykanów, jak i dla rządu Konrada Adenauera, priorytetem nie były wojenne rozliczenia, ale przywrócenie w okupowanym strefach gospodarki rynkowej. W obawie przed szerzeniem się w kraju „socjalistycznych wpływów” i – proponowaną przez opozycyjną socjaldemokrację – nacjonalizacją przemysłu, odsunięto od projektu ugrupowania lewicowe, główne polityczne ofiary czystek w czasach nazistowskich.
Byli hitlerowscy funkcjonariusze (wśród których nie brakowało zbrodniarzy wojennych) byli od teraz potrzebni aliantom i nowym władzom do walki ze wspólnym wrogiem – komunizmem. Na mocy kilku ustaw o amnestii (przeprowadzanych od 1949 r.), pozwolono wyjść na wolność ukaranym wcześniej nazistom (wśród nich gestapowcom, członkom SS oraz winnym zbrodni przeciwko ludzkości), a także umożliwiono pozostałym wyjście z ukrycia i powrót do normalnego życia.
Zagadnienia poruszane podczas wykładu:
– podobieństwa i różnice w polityce okupacyjnej aliantów wobec Niemiec
– denazyfikacja w liczbach
– problemy z osądzeniem zbrodniarzy hitlerowskich
– kampania niemieckich kościołów w obronie zbrodniarzy
Wykład w ramach cyklu Brunatne RFN
Wykład poprowadzi Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
_________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Bilety do kupienia online: bit.ly/468AIoH i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci
Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Dla kogo: młodzież, dorośli
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu
Zdjęcie: Demontaż tabliczki z nazwą Adolf Hitler-Strasse w Trewirze, 12 maja 1945 roku, domena publiczna.