wt., 26.04.2022

udział bezpłatny

Warsztaty z Artystkami z Ukrainy: malarstwo mezen

Co to jest mezen?

Mezen to technika rosyjska w swoich korzeniach, ale Ukraina i Rosja zawsze były powiązane jak siostry.

Mezen jest jak pismo. Symbole są jak literki, które tworzą słowa, a słowa piszą opowieść. Mezen powstawało w czasie kiedy nie było jeszcze farb. Malowało się tym, co natura dała. Gliną, która dawała kolor czerwony oraz węglem, który ma kolor czarny. Jeśli był potrzebny kolor biały, wykorzystywano wapień.

To malarstwo bardzo proste, odnosi się do przyrody i życia. Niebo, ziemia i to co pomiędzy nimi – to najkrótszy opis tematyki mezen.

Podczas warsztatu uczestnicy narysują kilka pierwszych prac w technice mezen.

Lolita Wrzeczynska

Lolita już jako dziewczynka uczyła się mezen w szkole. Potem doskonaliła technikę w szkołach plastycznych. Facebook.

Informacje praktyczne:

Liczba dostępnych miejsc: 10

Rezerwacje: Katarzyna Żukowska, katarzyna.zukowska@muzeumwarszawy.pl

Tłumaczenie: Ivanna Czernyk, której serdecznie dziękujemy za pomoc!

II termin: 25 kwietnia (poniedziałek), godz. 17:00-19:00

Sprawdź program wszystkich warsztatów.

Partner: Art Rage