sob., 22.10.2022

Oprowadzanie

Warszawa 1944 na mapach: skala terroru

Jak bardzo zmieniło się miasto od 1944 roku?
Jaka była skala niemieckich zbrodni na terenie Warszawy?

Jakie trudności sprawia kartografowi przeniesienie przedwojennych lokalizacji w obręb współczesnych granic miasta?

Na autorskie oprowadzenie po wystawie „Śmierć miasta” zaprasza Zygmunt Walkowski, specjalista w dziedzinie interpretacji przedwojennych zdjęć Warszawy.

Wystawa czasowa w Sali Świadectw Izby Pamięci to prezentacja prowizorycznych grobów i miejsc egzekucji mieszkanek i mieszkańców miasta oraz żołnierzy powstania 1944 roku przedstawionych za pomocą map, ukazujących miasto z lotu ptaka. Dopełnieniem wystawy jest prezentacja około 50 zdjęć ze zbiorów Muzeum Warszawy, powstałych w okresie powstania i po zakończeniu działań wojennych, pokazujących zrujnowane miasto i znajdujące się pośród gruzów mogiły oraz szczątki ofiar.

Bilety do kupienia online.

Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż

Miejsce zbiórki: Sala Świadectw w pawilonie głównym Izby Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

O wystawie opowie Zygmunt Walkowski, jej współautor, znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej, specjalizujący się w interpretacji zdjęć stolicy. Współautor Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego (opracował zdjęcia archiwalne), jeden z autorów rekonstrukcji filmowych kronik Powstania Warszawskiego, a także współtwórca opracowań ikonografii do wystaw o generale Władysławie Andersie oraz Ignacym Paderewskim.

Zdjęcie: otwarcie Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, 2 października, fot. Jakub Celej