niedz., 30.04.2023

Triumf nacjonalizmów | Narody i nacjonalizm

W latach trzydziestych XX wieku okrzepłe państwa narodowe, w celu lepszej konsolidacji, wtłoczyły w swoje ramy narzędzie opresji. Na porządku dziennym było ściganie i zamykanie wrogów politycznych, wskazywanie winnych kryzysów gospodarczych, zamachy stanu oraz dążenie do rewizji granic państwowych. Faszyzm zataczał coraz szersze kręgi w Europie, stając się w części państw wiodącą ideologią, a w pozostałych mając istotny wpływ na życie polityczne.

Nacjonalizm wykształcił specyficzne postrzeganie stosunków panujących w rodzinie, promując patriarchat i hamując emancypacyjne dążenia kobiet. Indoktrynował dzieci, przygotowując je do militarnego poświęcenia dla narodu.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

• faszyzm i jego recepcja w instytucjach politycznych II RP,
  • antysemityzm w okresie międzywojennym,
  • stosunek polskiego Kościoła katolickiego do nacjonalizmu.

Wykład w ramach cyklu Narody i nacjonalizm. Sprawdź harmonogram.

Prowadzący: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Zdjęcie: Manifestacja członków Ruchu Błękitnych Koszul, 1933 r., Keystone View Company/Narodowe Archiwum Cyfrowe