niedz., 09.10.2022

Spacer
udział bezpłatny

Tajemnice Cmentarza Powstańców Warszawy: walka o godne upamiętnienie

Kto spoczywa na Cmentarzu Powstańców Warszawy?
Jakie zmiany zachodziły na nekropolii na przestrzeni lat?

W trakcie spaceru kierownik Izby Pamięci, Michał Wójcik, przedstawi założenie urbanistyczne cmentarza, skupiając się z jednej strony na detalach architektury nekropolii (pomnik, kurhan, ołtarz, rzeźby), a z drugiej na symbolice otoczenia. Omówi również wybrane sylwetki poległych w działaniach wojennych a także cywilnych ofiar walk i eksterminacji.

Izba Pamięci jest wyjątkowym miejscem na mapie Warszawy: po raz pierwszy stworzono instytucję skupiającą się na cywilnych ofiarach wojny, swoją bryłą nawiązująca do najlepszych wzorców architektonicznych, której przesłanie ma jednoznacznie pacyfistyczny wydźwięk.

Bezpłatne bilety do pobrania online.

Dla kogo: dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Miejsce zbiórki: Pomnik Matki, Park Powstańców Warszawy na Woli

fot. Jakub Celej

Spacer poprowadzi Michał Wójcik – kurator Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy, historyk i dziennikarz. Autor kilkunastu książek i wywiadów z bohaterami polskiej historii XX wieku. Laureat nagrody historycznej POLITYKI za książkę Made in Poland (Kraków, 2014 r.) oraz nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej za monografię Treblinka 43. Bunt w fabryce śmierci (Kraków, 2019 r.). W 2022 roku ukazał się jego wywiad rzeka Błyskawica. Historia Wandy Traczyk-Stawskiej – żołnierza powstania warszawskiego.

Zdjęcie Cmentarza Powstańców Warszawy: Tomasz Kaczor