niedz., 21.05.2023

Sztuka polska w XX-leciu międzywojennym | Kultura w II RP

Odzyskanie przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli postawiło przed artystami nowe zadania. Wydawać by się mogło, że uwolnieni od obowiązku nieustannego przypominania historii narodu skupią się bardziej na zagadnieniach formalnych.

Czy tak rzeczywiście było?

Włączając się w wielkie przeobrażenia modernizacyjne obejmujące nie tylko sztuki plastyczne, ale także przemiany społeczne, twórcy prezentowali odmienne postawy, sięgali po wielorakie formy i odwoływali się do różnych tradycji. Nie zapominali jednak o tym, by dbać o edukację artystyczną młodego pokolenia i promować polską sztukę za granicą.

Słuchacze dowiedzą się m.in.:

• kto był największym skandalistą tego okresu?
  • dlaczego taką wagę przywiązywano do upamiętnień postaci historycznych?
  • czy wszystkim podobał się pomnik Syreny?
  • jakie dzieła sztuki mieli Polacy w kieszeni?
  • co robił „Kapitol” na Kapitolu?

Wykład poprowadzi dr Maria Anna Rudzka, historyk sztuki, absolwentka Wydziału Historycznego UW, wiceprzewodnicząca Zespołu ds. Warszawskich Historycznych Pracowni Artystycznych. Pracownik Instytutu Sztuki PAN, a następnie wieloletni wykładowca na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Prowadziła zajęcia m.in. z historii grafiki i rzeźby polskiej oraz konwersatorium dotyczące pamięci i władzy. Przedmiotem jej badań naukowych jest rzeźba polska XX wieku.

Wykład w ramach cyklu Kultura w II RP.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Obraz: Plac Zamkowy, Maria Ewa Łunkiewicz – Rogoyska, 1935, Warszawa