pt., 21.04.2023

udział bezpłatny

Spojrzenia na powstanie w getcie i miejsce po Zagładzie w świadectwach wizualnych 1943–1944

Napis: Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Muzeum Warszawy na tle zdjęcia chmur dymu

Kto i w jaki sposób patrzy na płonące getto warszawskie w kwietniu 1943 roku?

Wiele materiałów powstałych w tamtym momencie ukazuje różne punkty widzenia, sposoby utrwalania rzeczywistości i różne emocje. Wizualna historia powstania w getcie warszawskim jest złożona z tych wielu perspektyw. Postaramy się je wspólnie zobaczyć, odczytać i nazwać. Filmy i fotografie warszawskiego getta połączymy w jedną historię, w której jest miejsce na pamięć o doświadczonych przez wojnę, o ofiarach i bohaterach.

Wszystkie materiały prezentowane w czasie spotkania pochodzą z publikacji przygotowywanej z okazji 80. rocznicy powstania w getcie warszawskim pod tytułem Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy autorstwa Anny Duńczyk-Szulc i Agnieszki Kajczyk.

Anna Duńczyk-Szulc – zastępczyni Dyrektorki Muzeum Warszawy ds. Kolekcji i Rozwoju. Zajmuje się projektami wystawienniczymi i wydawniczymi związanymi z fotografią. Współkuratorka wystawy stałej o Archiwum Ringelbluma i grupie Oneg Szabat pt. „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” w Żydowskim Instytucie Historycznym im. Emanuela Ringelbluma. Współautorka książek o getcie warszawskim „Rozproszony kontakt. Fotografie z Archiwum Ringelbluma”, „Gdzie jesteś? Rdz 3,9”, „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentach konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”.

Dr Agnieszka Kajczyk – kulturoznawczyni i historyczka, kierowniczka działu Dokumentacji Dziedzictwa w Żydowskim Instytucie im. E. Ringelbluma. Specjalizuje się w powojennym żydowskim środowisku filmowo-artystycznym; powojennych filmach żydowskich, jak również w archiwalnych materiałach filmowych z getta warszawskiego. Współautorka publikacji „Archiwum ważniejsze niż życie. Losy Żydów polskich w czasie II wojny światowej w dokumentach konspiracyjnej grupy Oneg Szabat”.

Informacje praktyczne

Wykład poprowadzą: Anna Duńczyk-Szulc i Agnieszka Kajczyk

Liczba osób: 30 (obowiązują bezpłatne bilety do pobrania w kasie lub online)

Wydarzenie odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.

Zapisz się na newsletter, aby otrzymać powiadomienie o premierze albumu „Antologia spojrzeń. Getto warszawskie – fotografie i filmy”!

* wymagane pole

*wymagane pole
Zgoda na przetwarzanie danych osobowych *

Zgoda na otrzymywanie informacji handlowych *