sob., 16.10.2021

Spacer
5 PLN

Spacer śladami żydowskiej Woli

Podczas spaceru przyjrzymy się chaotycznej tkance współczesnej dzielnicy, odnajdując w niej ślady przeszłości i przywołując pamięć o dawnych mieszkańcach.

W zmieniającym się po 1989 krajobrazie Woli zachowały się wysepki pamiętające żydowską Warszawę. Bardzo różne są historie tych miejsc, również ich ochrony przez zniszczeniem – lub jej braku i doprowadzenia do ruiny. Od lat 90. XX w. z jednej strony toczyła się walka o przestrzeń pod nowe inwestycje i zacieranie śladów żydowskiej Woli, poprzez wyburzenia lub zmiany modernizacyjne; z drugiej – pojawiły się konkretne działania, których zadaniem było upamiętnienie miejsc związanych z żydowską historią, jak stało się na przykład na ulicy Chłodnej. Nie brakuje też miejsc, których status i dalsze losy nadal są niejasne, a także takich, w których nie znajdziemy żadnego upamiętnienia historii, choć istnieją niemal bez zmian, a były scenerią dramatycznych zdarzeń czasu wojny i Zagłady.

Prowadząca: Jagna Kofta – edukatorka i przewodniczka. Prowadzi projekty, warsztaty i spacery związane z żydowską Warszawą dla uczniów i dorosłych. Współpracuje z instytucjami zajmującymi się tematyką żydowską.

Spacer rozpocznie się przed budynkiem Muzeum Woli, a zakończy na al. „Solidarności”.

KUP BILET