niedz., 27.11.2022

Spacer

Spacer badawczy „Ścieżki pamięci”

Dawniej leżała tu wieś o nazwie Wola, stąd nazwa dzielnicy. Jeśli ruszycie ulicą Wolską w kierunku centrum miasta, znajdziecie niedaleko stąd Kościół św. Wawrzyńca. Budynek pochodzi z 1755 roku, lecz wybudowano go w miejscu drewnianej świątyni, stanowiącej serce dawnej wsi. Okolica stała się częścią Warszawy dopiero w 1916 roku. Już wówczas znajdowały się tu cmentarze różnych wyznań i religii. W 1945 roku założono zaś kolejną nekropolię, miejsce spoczynku ofiar Powstania Warszawskiego. W  latach 60. zmniejszono wojenny cmentarz. W jednej części powstał park, który stał się miejscem relaksu dla warszawiaków z okolicy.

Na rodzinny spacer badawczy „Ścieżki pamięci” zaprasza Katarzyna Żukowska. W trakcie oprowadzania poznacie m.in. historię założenia urbanistycznego Cmentarza stworzonego przez Alinę Scholtz i Romualda Gutta, dowiecie się, co zainspirowało Gustawa Zemłę do stworzenia pomnika Polegli Niepokonani, a także usłyszycie wiele faktów z historii Woli.

Katarzyna Żukowska na co dzień realizuje działania edukacyjne w Muzeum Woli, prowadzi lekcje, spacery i warsztaty. Wcześniej można ją było spotkać w Muzeum dla Dzieci w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie i w Muzeum Pałacu Króla Jana III. Współtworzy kolektyw kulturalny, z którym realizowała warsztaty i akcje artystyczne. Ukończyła kulturoznawstwo w Instytucie Kultury Polskiej UW.

Spacer przeznaczony jest dla rodzin dziećmi.

Bilety do kupienia online oraz w kasie.

Miejsce zbiórki: Pomnik Matki obok Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: dorośli, rodziny z dziećmi w wieku od 13 lat wzwyż