Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

sob., 18.02.2023
11:00–13:00

Spacer
Izba Pamięci
5 zł

Śladami Rzezi Woli

Rzeź Woli uznawana jest za największą pojedynczą masakrę ludności cywilnej dokonaną podczas II wojny światowej. W trakcie jej trwania systematycznie mordowano cywilów (wliczając kobiety, dzieci, lekarzy, chorych i starców), palono domy, gwałcono i grabiono. Do dziś jest to zbrodnia nierozliczona: nigdy nie udało się ukarać jej sprawców, w tym SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha (zwanego katem Warszawy) – ten doczekał spokojnej starości w swojej rezydencji na wyspie Sylt.

W dniach od 5 do 8 sierpnia 1944 roku zamordowano w samym tylko kościele św. Wawrzyńca (i na terenie przykościelnym) kilkuset mieszkańców Woli, w tym rannych w zorganizowanym w podziemiach świątyni punkcie sanitarnym.

Kościół św. Wawrzyńca, okolice dawnej fabryki Franaszka, kościół św. Stanisława oraz inne miejsca odwiedzimy w trakcie spaceru historycznego Śladami Rzezi Woli.

Na spacer zaprasza Jakub Madejski, varsavianista, historyk i przewodnik, absolwent historii Uniwersytetu Warszawskiego, od lat współtworzący ze Stowarzyszeniem Masław projekty Tu Było Tu Stało oraz Po Woli do Woli. Prywatnie prowadzi firmę przewodnicką.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety do kupienia online lub w kasie biletowej 2 tygodnie przed wydarzeniem.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce zbiórki: Pomnik Polegli Niepokonani, Cmentarz Powstańców Warszawy na Woli

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Zdjęcie: Kościół św. Wawrzyńca w 1939 r., fot. Henryk Poddębski


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.