Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 11.12.2022
14:00–15:30

Wykład
Izba Pamięci
5 zł

Rzeź Woli. Perspektywa antropologiczna

Rzeź Woli uznawana jest za największą pojedynczą masakrę ludności cywilnej dokonaną podczas II wojny światowej. W trakcie jej trwania systematycznie mordowano cywilów (wliczając kobiety, dzieci, lekarzy, chorych i starców), palono domy, gwałcono i grabiono. Do dziś jest to zbrodnia nierozliczona: nigdy nie udało się ukarać jej sprawców, w tym SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha (zwanego katem Warszawy) – ten doczekał spokojnej starości w swojej rezydencji na wyspie Sylt.

Podczas prezentacji przedstawione zostaną ramy teoretyczne pojęcia ludobójstwa oraz kontekst, w jakim należałoby rozpatrywać Rzeź Woli.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

– geneza ludobójstwa (teoria racjonalnego wyboru i utopizm)

– niemieckie zbrodnie w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej jako zapowiedź Holocaustu

– kwalifikacja prawna Rzezi Woli

– problemy władz RFN z rozliczaniem się z własnej przeszłości

Wykład poprowadzi Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: dorośli


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.