czw., 24.03.2022

Wykład online
Bezpłatny

Prawa rzek, prawa środowiska naturalnego i Europejski Zielony Ład. Rozmowa z Karoliną Kuszlewicz

Na 2050 rok określony został cel osiągnięcia neutralności klimatycznej. Strategie, która ma temu służyć opisują założenia programu Europejskiego Zielonego Ładu. Projekt ten jest złożony i odnosi się do szeregu aspektów gospodarki, energetyki, polityki społecznej i ochrony środowiska. W obliczu katastrofy klimatycznej wszelkie działania międzynarodowe mają znaczenie, jednak co w praktyce oznacza Europejski Zielony Ład, jak miałby działać w skali mikro i w skali makro? Konieczne wydają się zmiany w regulacjach prawnych dotyczących ochrony środowiska z uwzględnieniem praw ochrony rzek i ekosystemów. Jednocześnie istotne stają się działania opierające się na zrównoważonej gospodarce i finansowaniu. Czy neutralność klimatyczna i ochrona środowiska jest perspektywą wielozadaniową? Jak wyglądają możliwe strategie współpracy pomiędzy ochroną środowiska, zasobów wodnych, renaturalizacją rzek, a nowymi źródłami energii i polityki energetycznej wobec kryzysu klimatycznego? Czy w strategiach Europejskiego Zielonego Ładu mieszczą się działania aktywistyczne, ekoaktywizm? Jednocześnie, wydaje się nieuniknione zespolenie nowych technologii, źródła energii odnawialnej w realizacji celów stawianych na rok 2050.

O tych wątkach porozmawiamy z Karoliną Kuszlewicz – adwokatką, ekspertką w zakresie prawnej ochrony zwierząt, przyrody i środowiska naturalnego. Członkinią Komisji Legislacyjnej przy Naczelnej Radzie Adwokackiej i Zespołu ds. Kobiet przy NRA. Pełni funkcję Rzeczniczki ds. ochrony zwierząt przy Polskim Towarzystwie Etycznym. Zajmuje się również prawem gospodarczym, autorka książki „Umowy gospodarcze w przykładach i wzorach”. W listopadzie 2017 roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra.

Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Niech płyną! Inne rzeki Warszawy

Zobacz cały program towarzyszący wystawie