pt., 26.04.2024

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Pieśni Powstania Warszawskiego

„Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!”

Powyższy utwór, napisany wspólnie przez Stanisława Ryszarda Dobrowolskiego i Andrzeja Panufnika, nagrany specjalnie dla konspiracyjnej radiostacji „Błyskawica”, to jeden z najbardziej znanych powstańczych szlagierów. Wraz z innymi pieśniami tworzonymi w potrzebie chwili, miał zagrzewać Polaków do walki z okupantem.

Jakie historie stoją za powstaniem najbardziej znanych powstańczych pieśni? Jak potoczyły się losy ich twórców? Jaka tematyka dominowała w piosenkach „ku pokrzepieniu serc”?

Izba Pamięci zaprasza na spotkanie poświęcone pieśniom Powstania Warszawskiego.

Uzupełnieniem spotkania będzie wysłuchanie fragmentów najbardziej znanych piosenek Powstania.

Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

Bilety do pobrania online: https://tiny.pl/dt1zh i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób