Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

wt., 16.05.2023
18:00–19:00

Wykład
Izba Pamięci
udział bezpłatny

Pamiątki getta i pamięć o getcie w przestrzeni Warszawy

Napis: Obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim w Muzeum Warszawy na tle zdjęcia chmur dymu

Spacerując muranowskimi ulicami, natrafiamy na pomniki i płyty w chodnikach znaczące granice warszawskiego getta, dzięki którym możemy wyobrazić sobie rozległość jego terenu. Jednak nie tylko to przypomina nam o „dzielnicy zamkniętej” – ukształtowanie terenu Muranowa, wzniesienia i schody nie są przecież przypadkowe.

Przy okazji wyburzeń czy prac drogowych Muranów odsłania fundamenty przedwojennych kamienic, co pozwala nam dostrzec dawny bieg ulic i wyobrazić sobie zagęszczenie budowli. Gettowych ostańców pozostało niewiele, a znajdują się one głównie w południowej jego części. Waliców, Sienna czy Śliska to nieliczne ulice, których współczesna tkanka pozwala nam wyobrazić sobie ich przedwojenny kształt.

Wykład będzie poświęcony nie tylko pomnikom i budynkom, które przypominają o getcie, ale przede wszystkim ludziom – więźniom „dzielnicy zamkniętej”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, które pozwolą porównać współczesny i wojenny wygląd znanych miejsc, a fragmenty dzienników i pamiętników odsłonią kolejną warstwę znaczeń, pod którą skrywają się tajemnice warszawskiego getta.

Informacje praktyczne

Spacer poprowadzi: Olga Szymańska-Snopek

Liczba osób: 30 (obowiązują bezpłatne bilety do pobrania w kasie lub online)


Wykład odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.