wt., 16.05.2023
18:00–19:00
Wykład
Izba Pamięci
udział bezpłatny
Pamiątki getta i pamięć o getcie w przestrzeni Warszawy
Spacerując muranowskimi ulicami, natrafiamy na pomniki i płyty w chodnikach znaczące granice warszawskiego getta, dzięki którym możemy wyobrazić sobie rozległość jego terenu. Jednak nie tylko to przypomina nam o „dzielnicy zamkniętej” – ukształtowanie terenu Muranowa, wzniesienia i schody nie są przecież przypadkowe.
Przy okazji wyburzeń czy prac drogowych Muranów odsłania fundamenty przedwojennych kamienic, co pozwala nam dostrzec dawny bieg ulic i wyobrazić sobie zagęszczenie budowli. Gettowych ostańców pozostało niewiele, a znajdują się one głównie w południowej jego części. Waliców, Sienna czy Śliska to nieliczne ulice, których współczesna tkanka pozwala nam wyobrazić sobie ich przedwojenny kształt.
Wykład będzie poświęcony nie tylko pomnikom i budynkom, które przypominają o getcie, ale przede wszystkim ludziom – więźniom „dzielnicy zamkniętej”. Podczas spotkania zaprezentowane zostaną archiwalne fotografie, które pozwolą porównać współczesny i wojenny wygląd znanych miejsc, a fragmenty dzienników i pamiętników odsłonią kolejną warstwę znaczeń, pod którą skrywają się tajemnice warszawskiego getta.
Informacje praktyczne
Spacer poprowadzi: Olga Szymańska-Snopek
Liczba osób: 30 (obowiązują bezpłatne bilety do pobrania w kasie lub online)
Wykład odbywa się w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Sprawdź program wydarzeń.