czw., 05.10.2023

Oprowadzanie
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Oprowadzanie autorskie Krzysztofa Wodiczki po wystawie „Głosy Pamięci”

Instalacja „Głosy pamięci” autorstwa Krzysztofa Wodiczki jest wyrazem sprzeciwu wobec wszelkich konfliktów zbrojnych. Jej inspiracją i tworzywem były relacje przeżyć wojennych związanych z Powstaniem Warszawskim. Nagrane przez artystę wspomnienia kilkunastu osób, ludności cywilnej i uczestników Powstania oraz członków ich rodzin w kolejnych pokoleniach, przekazują trudną, wielowymiarową opowieść o 1944 roku. W rozmowach z Wodiczką opowiadane są historie o doświadczaniu sytuacji granicznych i ich wpływie na dalsze życie.

Krzysztof Wodiczko urodził się w Warszawie w 1943 roku, mieszka w Nowym Jorku. Wykładowca w  warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, Massachusetts Institute of Technology i Harvard Graduate School of Design w Bostonie. Jest światowej sławy artystą wizualnym, autorem monumentalnych projekcji w przestrzeniach miejskich, teoretykiem sztuki. W swoich pracach podnosi tematy polityczne i społeczne, zwraca uwagę na problemy wykluczenia, wyalienowania, niechęci i wrogości wobec „Innego”. Podejmuje kwestie demokracji i praw człowieka. Pracował z bezdomnymi i imigrantami. Od wielu lat współpracuje z weteranami wojennymi, tworząc działa wyrażające sprzeciw wobec konfliktów zbrojnych i stawiające pytania o rolę kultury w celebrowaniu pamięci wojen. Od 1980 roku Wodiczko zrealizował ponad 100 projekcji na całym świecie, wyświetlanych na budynkach lub pomnikach historycznych. Jedną z nich była „Projekcja” w Hiroszimie wyświetlona w 1999 roku na Pomniku Pokoju, upamiętniającym zrzucenie bomby atomowej na Hiroszimę.

Oprowadzanie odbędzie się 5 października o godzinie 18.00. Wyjątkowo, tego dnia Izba Pamięci będzie otwarta do godz. 19.00. Na oprowadzanie obowiązują bezpłatne wejściówki do pobrania online: bit.ly/3ZoeQnk lub w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Świadectw w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 100 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową