Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 24.06.2023
11:00–13:00


Izba Pamięci
5 zł

Od Tamki do Chełmskiej – szlakiem pamięci Powstania Warszawskiego na Powiślu i Czerniakowie

Błyskawiczny szturm powstańców na Powiśle doprowadził do zajęcia Elektrowni Miejskiej, jednak nie zdobyto ani uniwersyteckiej skarpy, ani przyczółku mostów Poniatowskiego i Kierbedzia. Powstańcy broniący Powiśla odcięci byli pozycjami zajętymi przez Niemców na Mariensztacie, Podzamczu i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Na Czerniakowie miały miejsce zacięte walki – po jednej stronie stanęły Zgrupowania „Radosław”, „Kryska” i „Czata 49” atakowane przez niemieckie oddziały Dirlewangera, Rohra i von dem Bacha. Po upadku Starówki na ulicę Rozbrat przedostał się batalion „Parasol”, jednak mimo próby desantu „berlingowców” z prawego brzegu Wisły, oddziały powstańcze broniły Czerniakowa do 23 września.

W obu dzielnicach nie brakuje dziś śladów pamięci Powstania Warszawskiego, którego 63 dni walki o wolność zostawiły trwałe świadectwo odwagi i oddania miastu.

Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się skąd wziął się pseudonim „Krybar”, kto koncertował w podziemiach przy Smulikowskiego, w którym kościele zobaczyć można krucyfiks z odłamkami granatu i gdzie możemy znaleźć autentyczny znak szpitala polowego. Odwiedzimy między innymi Kopiec Powstania Warszawskiego, dom Krzysztofa K. Baczyńskiego i klasztor Sióstr Nazaretanek.

Na wycieczkę zaprasza edukatorka i przewodniczka, Olga Szymańska-Snopek.

START: rondo przy Tamce i Kopernik


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.