sob., 24.06.2023
11:00–13:00
Izba Pamięci
5 zł
Od Tamki do Chełmskiej – szlakiem pamięci Powstania Warszawskiego na Powiślu i Czerniakowie
Błyskawiczny szturm powstańców na Powiśle doprowadził do zajęcia Elektrowni Miejskiej, jednak nie zdobyto ani uniwersyteckiej skarpy, ani przyczółku mostów Poniatowskiego i Kierbedzia. Powstańcy broniący Powiśla odcięci byli pozycjami zajętymi przez Niemców na Mariensztacie, Podzamczu i Wybrzeżu Kościuszkowskim. Na Czerniakowie miały miejsce zacięte walki – po jednej stronie stanęły Zgrupowania „Radosław”, „Kryska” i „Czata 49” atakowane przez niemieckie oddziały Dirlewangera, Rohra i von dem Bacha. Po upadku Starówki na ulicę Rozbrat przedostał się batalion „Parasol”, jednak mimo próby desantu „berlingowców” z prawego brzegu Wisły, oddziały powstańcze broniły Czerniakowa do 23 września.
W obu dzielnicach nie brakuje dziś śladów pamięci Powstania Warszawskiego, którego 63 dni walki o wolność zostawiły trwałe świadectwo odwagi i oddania miastu.
Podczas wycieczki uczestnicy dowiedzą się skąd wziął się pseudonim „Krybar”, kto koncertował w podziemiach przy Smulikowskiego, w którym kościele zobaczyć można krucyfiks z odłamkami granatu i gdzie możemy znaleźć autentyczny znak szpitala polowego. Odwiedzimy między innymi Kopiec Powstania Warszawskiego, dom Krzysztofa K. Baczyńskiego i klasztor Sióstr Nazaretanek.
Na wycieczkę zaprasza edukatorka i przewodniczka, Olga Szymańska-Snopek.
START: rondo przy Tamce i Kopernik