pt., 26.07.2024

Pokaz filmowy

Obrazy wojny: „7 dni do Powstania”; „PASTA 1944. 100 lat historii”

Projekcja dwóch filmów dokumentalnych.

7 dni do Powstania w reżyserii Andrzeja Sapiji

Jeden z ostatnich wywiadów z Janem Nowakiem-Jeziorańskim. „Kurier z Warszawy” szczegółowo opowiada w nim o dniach poprzedzających wybuch Powstania Warszawskiego.

PASTA 1944. 100 lat historii w reżyserii Marka Widarskiego

Historia pierwszego warszawskiego wieżowca, początkowo siedziby Polskiej Akcyjnej Spółki Telefonicznej, a współcześnie centrali Zarządu Głównego Światowego Związku Armii Krajowej. Film skupia się na akcji zbrojnej z sierpnia 1944 roku, ukoronowanej zdobyciem budynku. Wydarzenia przedstawione są z punktu widzenia Zbigniewa Dębskiego, ps. Prawdzic, żołnierza, który umieścił na szczycie gmachu biało-czerwoną flagę.

7 dni do Powstania, reż. Andrzej Sapija, Polska 2005 r., 19 min.

PASTA 1944. 100 lat historii, reż. Marek Widarski, Polska 2008 r., 22 min.

Projekcje w ramach cyklu Obrazy wojny.

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/dhqq2 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób