sob., 12.10.2024
15:00–16:00
Wykład
Izba Pamięci
5 zł
Obrazy męskości polskich robotników przymusowych w III Rzeszy
Tematem wykładu będą doświadczenia polskich mężczyzn pracujących przymusowo na rzecz III Rzeszy w okresie II wojny światowej. Doświadczeniom tym przyjrzymy się z nietypowej perspektywy. Z pomocą „soczewki” płci kulturowej zastanowimy się, w jaki sposób polscy mężczyźni przeżywali i (re)konstruowali własną męskość w źródłach wspomnieniowych traktujących o robotach przymusowych.
Zagadnienia poruszane podczas wykładu:
– Obrońca, żywiciel i nie tylko. Jakie role społeczne odgrywali polscy mężczyźni w okresie dwudziestolecia międzywojennego? Czy i w jaki sposób mogli je realizować, wywiezieni na roboty przymusowe?
– Ciało jako „depozyt męskości”. Jakie znaczenie miały doświadczenia choroby i słabości fizycznej dla „męskości” polskich robotników przymusowych?
– Miłość, seks i „zakazane kontakty”. Jak wyglądały relacje polskich robotników przymusowych z polskimi oraz niemieckimi kobietami? Jak i po co opowiadano po wojnie o „przygodach miłosnych” na robotach?
Wykład poprowadzi Marta Pawlińska, absolwentka Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Doktorantka SDNH UW w dyscyplinie Historia. Przygotowuje doktorat pt. ,,Polki w niemieckich domach – losy polskich dziewcząt i kobiet skierowanych do pracy przy niemieckich rodzinach w latach 1939-1945″.
___________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:
Bilety do kupienia online: https://bit.ly/47SxBUl i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci
Dla kogo: młodzież, dorośli
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową
Zdjęcie: Werk – Ausweis/Dowód tożsamości Stanisława Wyrzykowskiego, pracownika Optische Präzisions – Werke GmbH Warschau [Polskich Zakładów Optycznych S.A w Warszawie] wydany w czasie okupacji, zbiory Muzeum Warszawy