niedz., 18.06.2023

Oblicza i twarze literatury w Polsce niepodległej | Kultura w II RP

Wędrując po dziejach literatury międzywojennej, podążamy śladami znanych i lubianych twórców. Warto jednak zapuścić się w boczne, mniej uczęszczane drogi, które prowadzą do innych, równie fascynujących postaci oraz miejsc tej epoki.

Izba Pamięci serdecznie zaprasza na wykład-gawędę poświęconą polskiej literaturze II RP.

Słuchacze dowiedzą się m.in.:

• kim byli najwięksi literaccy celebryci i outsiderzy?
  • co konfiskowała cenzura i za co stawiano przed sądem?
  • kto rządził w królestwie literackiej szmiry?
  • …oraz tego, o czym nie pisze w kanonicznych opracowaniach.

Wykład poprowadzi dr Agnieszka Żółkiewska z Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie, historyczka literatury i tłumaczka, laureatka nagrody im. J.A. Gierowskiego i Ch. Shmeruka, miłośniczka wędrówek po niewydeptanych i odludnych ścieżkach literatury polskiej.

Wykład w ramach cyklu Kultura w II RP.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Zdjęcie: Wnętrze księgarni Wydawnictwa Trzaska, Evert i Michalski, fot. Henryk Poddębski, Zbiory Muzeum Warszawy