Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 21.10.2021
18:00–19:30


Muzeum Woli
Bezpłatny

Nowe oblicza ogródków działkowych ROD

Z Dorotą Kotas i Aleksandrem Grzybkiem porozmawiamy o tym jak zmienia się podejście do ogródków działkowych, jakie wyzwania stoją przed ich rozwojem i w jaki sposób ogródki ROD wzmacniają potencjał społeczny. Czy ogródki działkowe reagują na zmiany klimatyczne?

Ogródki ROD, na stałe wpisały się w krajobraz miast i miasteczek w Polsce, były postrzegane, jako mikro enklawy wypoczynku, uprawy kwiatów i warzyw. Rozwój i prężność ogródków działkowych w dobie PRL była znacząca, w okresie transformacji ogródki ROD funkcjonowały, ale powszechnie postrzegane były, jako pewien spadek poprzedniej epoki. Jednak wraz z rozrostem miast, idea rodzinnych ogródków działkowych zaczęła się na nowo rozwijać. Na przestrzeni ostatnich dziesięciu postawać zaczęły różne oddolne – społeczne inicjatywy, które zwracały uwagę na ważność obecności ogródków działkowych w przestrzeniach miejskich. Otworzył się nowy rozdział w historii ROD.

Działki przestały być postrzegane jedynie, jako miejsce weekendowego relaksu, ale wyraźnie zaczęto podkreślać ich znaczenie edukacyjne, integracyjne, ale przede wszystkim, jako enklawy bioróżnorodności pod kątem fauny i flory. W obliczu poważnych zmian klimatycznych, kurczeniu się zasobów przyrodniczych w tkance miejskiej, rodzinne ogródki działkowe stają się ważnym elementem zrównoważonego rozwoju miasta.

Ogródki przydomowe, były przedmiotem prac architektek i architektów krajobrazu. Alina Scholtz w 1937 roku napisała książkę „Ogródki Nowe”, gdzie zawarła praktyczne rozwiązania projektowe, ale również szereg informacji dotyczących gatunków roślin i warunków jakie wymagają by utrzymały się w naszym klimacie. Wiele z idei zaczerpniętych z architektury krajobrazu i ogrodnictwa znajdowało swoje odbicie w pracach nad rodzinnymi ogródkami działkowymi.

 

Goście:

Dorota Kotas – pisarka, autorka „Pustostanów” (2019) i „Cukrów” (2021), działkowczyni z ROD „Sady Żoliborskie”. Prowadzi ogród w stylu old school/zero waste. Właścicielka szklarni z okien i różowej wanny. Działkuje razem ze swoją partnerką, cocker spanielem i dwoma kotami.

Aleksander Grzybek – zajmuje się sztuką zaangażowaną społecznie. Członek Stowarzyszenia Aktywności Miejskich Rozkwit zajmującego się zrównoważonym rozwojem warszawskich obszarów zieleni, w szczególności terenów ogrodów działkowych. Autor projektu i zina”Działkowanie”, integrującego społeczność działkowców w Ogrodach „Nowe” na Mokotowie.

 

Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli

Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.