Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

czw., 14.10.2021
18:00–19:30


Muzeum Woli
Bezpłatne

Niebieskie Źródła i kasyno. Projekty Aliny Scholtz w Tomaszowie Mazowieckim

Wykład o dwóch miejscach w Tomaszowie Mazowieckim, w których na początku swojej kariery, przed II wojną światową, zaznaczyła swoją obecność Alina Scholtz. Ten mało znany rozdział w życiorysie architektki krajobrazu wiąże się ze znajdującymi się w mieście krasowymi źródliskami. To rzadkie i piękne zjawisko przyrodnicze zaczęto przekształcać od 1936 roku na Park Turystyczny Niebieskie Źródła. Dwa lata później Alina Scholtz zaprojektowała zadrzewienia parku, projekt przetrwał do naszych czasów. Mało kto wie o tym, że Alina Scholtz miała również udział w powstaniu gmachu kasyna, zbudowanego w latach 1936-37 przy znanej Tomaszowskiej Fabryce Sztucznego Jedwabiu. Zaprojektowała zieleń i elementy małej architektury wokół tego okazałego, modernistycznego obiektu.

Zapraszamy na opowieść o barwnej historii Niebieskich Źródeł, bogato ilustrowaną unikatowymi zdjęciami archiwalnymi. Miejsce to opisywane jest nie tylko przez badaczy przyrody, ale też przez poetów. Wodzie ze źródeł przypisywano właściwości lecznicze; na początku XX wieku  planowano tu nawet urządzić zakład wodoleczniczy. Jednocześnie chciano wykorzystać Niebieskie Źródła, do zaopatrzenia w wodę mieszkańców Łodzi, w oparciu o projekt inż. W. H. Lindley’a. Plany zagospodarowania tomaszowskich źródeł nie zostały zrealizowane, natomiast w 1961 roku stały się one rezerwatem przyrody.

Wykład poprowadzi Andrzej Kobalczyk – historyk-regionalista, dziennikarz, publicysta. Stworzył i redagował miesięcznik „Piotrkowski Informator Kulturalny”. Twórca i długoletni dyrektor Skansenu Rzeki Pilicy. Autor popularno-naukowych książek i opracowań.

 

Transmisja rozmowy na Facebooku Muzeum Woli


Rozmowa towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
Zobacz cały program towarzyszący wystawie


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.