czw., 15.12.2022

Pokaz filmowy
wstęp wolny

Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne: „Syn Szawła” – z prelekcją i dyskusją Kai Klimek

Filmy które pokażemy w ramach cyklu „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne” przedstawiają obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina. Ukazują doświadczenie wojny, przetrwania, ucieczki oraz próby odnalezienia się w horrorze wojny, które podejmują bohaterowie, np. Szaweł Auslander w „Synu Szawła”.

Przed filmem prelekcję wygłosi Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa), a po filmie będzie można wziąć udział w dyskusji.

Bilety do kupienia online lub w punkcie informacyjnym Izby Pamięci.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

„Syn Szawła”

reż. László Nemes
Węgry, 2015

Obóz Auschwitz-Birkenau. Sonderkommando Szaweł Auslander asystuje przy wyprowadzaniu więźniów do komór gazowych. Pewnego dnia natrafia na ciało swojego syna. Postanawia za wszelką cenę pochować go w godny sposób.

Film zodbył Grand Prix Festiwalu w Cannes, a także Oscara i nagrodę BAFTA dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego.