Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

czw., 26.01.2023
18:00–21:00

Pokaz filmowy
Izba Pamięci
wstęp wolny

Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne: „Europa Europa” – z prelekcją i dyskusją Kai Klimek

Filmy które pokazujemy w ramach cyklu „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne” przedstawiają obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina. Ukazują doświadczenie wojny, przetrwania, ucieczki oraz próby odnalezienia się w horrorze wojny, które podejmują bohaterowie, np. Solomon Perel w „Europa Europa”.

Przed filmem prelekcję wygłosi Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa), a po filmie będzie można wziąć udział w dyskusji.

„Europa Europa”

reż. Agnieszka Holland
Niemcy, Francja, Polska, 1990

II wojna światowa. Młody Żyd, uciekając przed prześladowaniem, zaczyna z powodzeniem udawać Aryjczyka i wstępuje do Hiterjugend. Film to oparta na faktach historia Solomona Perela, rzuconego między dwa zbrodnicze totalitaryzmy.

Film zdobył nominację do Oscara za najlepszy scenariusz adaptowany oraz Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego.

Informacje praktyczne:

Bilety do pobrania online lub w punkcie informacyjnym Izby Pamięci.


Wydarzenie organizowane we współpracy z Instytutem Francuskim.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.