czw., 24.11.2022

Pokaz filmowy

wstęp wolny

Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne: „Diamenty nocy” – z prelekcją i dyskusją Kai Klimek

Filmy które pokażemy w ramach cyklu „Nie zamykaj oczu. Kino (po)wojenne” przedstawiają obrazy wojny tworzone na różnych etapach historii kina. Ukazują doświadczenie wojny, przetrwania, ucieczki oraz próby odnalezienia się w horrorze wojny, które podejmują bohaterowie, np. uciekinierzy z transportu w czechosłowackich „Diamentach Nocy”.

Przed filmem prelekcję wygłosi Kaja Klimek (edukatorka, tłumaczka i krytyczka filmowa i popkulturowa), a po filmie będzie można wziąć udział w dyskusji.

Bilety do kupienia online lub w punkcie informacyjnym Izby Pamięci.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

„Diamenty nocy”

reż. Jan Němec
Czechosłowacja, 1964

Dwójce chłopaków udaje się uciec z transportu do obozu koncentracyjnego. Rozpoczyna się pościg, w którym chłopcy muszą stawić czoła nie tylko uzbrojonym Niemcom, ale też własnemu wycieńczeniu i głodowi. Pełnometrażowy debiut reżyserski Jana Němeca.