pt., 02.06.2023

Nacjonalizm w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej | Narody i nacjonalizm

Po II wojnie światowej rządzący w Polsce reżim komunistyczny zdawał sobie sprawę, że prędzej czy później będzie musiał odwołać się do tradycji narodowej, by legitymizować władzę i nie mieć w powszechnym odbiorze opinii sowieckich agentów. Sam marksizm przez lata stał jednak w opozycji do koncepcji narodu podkreślając, że „robotnik nie ma ojczyzny”. Na ile więc odwołania do idei narodowej traktowano w PRLu instrumentalnie, a na ile dygnitarze kierowali się faktyczną miłością do kraju? Czy komunistów i narodowców więcej łączyło czy dzieliło?

Nacjonalistyczne tendencje szczególnie uwidoczniły się w propagandzie usprawiedliwiającej przejęcie ziem zachodnich. Określenia „ziemie odzyskane” czy „piastowski Wrocław” wryły się w pamięć zbiorową tak mocno, że często używane do dzisiaj, a główne ulice miast poniemieckich noszą współcześnie imiona Bolesława Chrobrego, Mieszka I i Bolesława III Krzywoustego.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

• polonizacja poniemieckich obszarów Polski,
  • sakralizacja architektury gotyckiej na ziemiach zachodnich,
  • rola Instytutu Zachodniego w procesie integrowania niemieckich terytoriów.

Wykład w ramach cyklu Narody i nacjonalizm. Sprawdź harmonogram.

Prowadzący: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Zdjęcie: Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane 1000 lat prastarych ziem polskich, 1966 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe