pt., 02.06.2023
16:30–18:00
Wykład
Izba Pamięci
5 zł
Nacjonalizm w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej | Narody i nacjonalizm
Po II wojnie światowej rządzący w Polsce reżim komunistyczny zdawał sobie sprawę, że prędzej czy później będzie musiał odwołać się do tradycji narodowej, by legitymizować władzę i nie mieć w powszechnym odbiorze opinii sowieckich agentów. Sam marksizm przez lata stał jednak w opozycji do koncepcji narodu podkreślając, że „robotnik nie ma ojczyzny”. Na ile więc odwołania do idei narodowej traktowano w PRLu instrumentalnie, a na ile dygnitarze kierowali się faktyczną miłością do kraju? Czy komunistów i narodowców więcej łączyło czy dzieliło?
Nacjonalistyczne tendencje szczególnie uwidoczniły się w propagandzie usprawiedliwiającej przejęcie ziem zachodnich. Określenia „ziemie odzyskane” czy „piastowski Wrocław” wryły się w pamięć zbiorową tak mocno, że często używane do dzisiaj, a główne ulice miast poniemieckich noszą współcześnie imiona Bolesława Chrobrego, Mieszka I i Bolesława III Krzywoustego.
Zagadnienia poruszane podczas wykładu:
- polonizacja poniemieckich obszarów Polski,
- sakralizacja architektury gotyckiej na ziemiach zachodnich,
- rola Instytutu Zachodniego w procesie integrowania niemieckich terytoriów.
Wykład w ramach cyklu Narody i nacjonalizm. Sprawdź harmonogram.
Prowadzący: Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Dla kogo: młodzież, dorośli
Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy
Maksymalna liczba uczestników: 25 osób
Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.
Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu
Zdjęcie: Dekoracje propagandowe upamiętniające Ziemie Odzyskane 1000 lat prastarych ziem polskich, 1966 r., Narodowe Archiwum Cyfrowe