niedz., 26.09.2021

Spacer
5 PLN

Na tropie Aliny Scholtz: Spacer po ogrodzie Saskim z dendrologiem

Ogród Saski w Warszawie stanowi pierwszy park publiczny w Polsce, który dla mieszkańców stolicy udostępniony został już w 1727 r. To jedno z ważniejszych założeń parkowych Warszawy zostało w znaczącym stopniu zniszczone w trakcie II wojny światowej. Przy jego odtworzeniu swój udział miała Alina Scholtz, która wpłynęła na to jak wygląda aktualnie.

Na spacerze dendrologicznym po parku przyjrzymy się najważniejszym elementom budującym park, czyli drzewom. Poznamy lipy którymi Ogród Saski został obsadzony zaraz po wojnie; przyjrzymy się rzadkim na skalę kraju gatunkom z Ameryki Północnej, które pojawiły się tam jeszcze przed wojną; staniemy pod gigantyczną pomnikową topolą późną; znajdziemy najpotężniejszą lipę, która przeżyła bombardowanie — co będziemy w stanie wyczytać z jej korony. Zwrócimy też uwagę na historyczne odmiany rodzimych gatunków. Poza morfologią drzew skupimy się na ich fizjologii i ich ochronie — tak ważnej, ponieważ raz utracone drzewo jest już nie do odtworzenia. Spojrzymy jak ochrona drzew wyglądała dawniej oraz jak ma się aktualnie.

Prowadzenie:Mateusz Korbik – dendrolog, architekt krajobrazu. Członek zarządu Oddziału Warszawskiego Polskiego Towarzystwa Dendrologicznego.Współautor książki “Drzewa Warszawy”. Specjalizuje się przede wszystkim w rodzaju topola oraz w pielęgnacji i utrzymaniu drzew miejskich.

Zbiórka obok tablicy przy wejściu od strony Narodowej Galerii Sztuki Zachęta (od ul. Królewskiej).

KUP BILET 5 PLN