niedz., 05.03.2023

Pokaz filmowy

Film w Izbie Pamięci: „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK”

Reprodukcje obrazu „Matka Boska AK” na rozsypanych pocztówkach, pożółkłych, zniszczonych

Obraz „Matka Boska AK” namalowała w sierpniu 1944 roku, podczas Powstania Warszawskiego, Irena Pokrzywnicka. Zapomniana dziś, przedwojenna dyktatorka mody, współautorka sukcesu Pawilonu Polskiego na Światowej Wystawie w Nowym Jorku w 1939 r. W trakcie wojny rozdawano go powstańcom i mieszkańcom walczącej stolicy w formie małych reprodukcji.

Oryginał, ocalony z licznych bombardowań, trafił po wojnie do Sieradza, dokąd wywiózł go i ukrywał ksiądz Apolinary Leśniewski. Po kilkunastu latach przekazał obraz swojemu wychowankowi, prymasowi Stefanowi Wyszyńskiemu, który schował relikwię w podziemiach pałacu przy ul. Miodowej, skąd dopiero arcybiskup Kazimierz Nycz przekazał ją w depozyt do Muzeum Powstania Warszawskiego.

Film „Ku pokrzepieniu powstańczych serc. Historia obrazu Matka Boska AK”, w reżyserii Piotra Koryckiego, miał prapremierę 3 grudnia 2016 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego. Podczas uroczystości wręczono pośmiertnie Order Odrodzenia Polski „Polonia Restituta” autorce obrazu Irenie Pokrzywnickiej i księdzu Apolinaremu Leśniewskiemu. Odznaczenia, z inicjatywy reżysera filmu, przyznał Prezydent RP Andrzej Duda.

Izba Pamięci zaprasza na projekcję filmu, którego gościem specjalnym będzie reżyser dzieła, Piotr Korycki.

Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Gdzie: Sala Historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: młodzież, dorośli

Zdjęcie: reprodukcje obrazu „Matka Boska AK”, zdjęcie autorstwa Piotra Koryckiego