sob., 18.11.2023

Ku duchowym ideałom, czyli ciągłość nazizmu w RFN

Krótki okres trwania demokracji parlamentarnej, wieloletnia indoktrynacja, poczucie krzywdy z powodu przegranej wojny i urażona żołnierska duma. Wszystkie te czynniki sprawiły, że okupujący zachodnie Niemcy alianci natrafili na silny społeczny opór wobec demokratycznych przemian i denazyfikacji. W celu pozyskania sobie większej ilości zwolenników i zrzucenia z siebie łatki okupantów, Zachód, już kilka lat po wojnie, ograniczył restrykcje wobec niemieckich partii politycznych oraz wprowadził amnestie dla osób uwikłanych w poprzedni zbrodniczy system.

Powszechne w powojennych Niemczech obawy przed „bolszewizacją” (spowodowane m.in. obserwacją sytuacji w NRD oraz naciskami USA na pomoc w zimnowojennym starciu), sprawiły, że duża część byłej nazistowskiej elity mogła bez przeszkód kontynuować swoją karierę w administracji RFN. Wspieranie narodowego socjalizmu oraz jawnie antydemokratyczne poglądy zostały jej wybaczone, gdyż w nowym układzie politycznym liczył się antykomunizm, który hitlerowcy tak dobitnie demonstrowali  w czasach III Rzeszy.

Jak grzyby po deszczu zaczęły powstawać organizacje nawiązujące do NSDAP, wspólnoty młodzieżowe zbliżone do Hitlerjugend oraz związki żołnierskie skupiające byłych SS‑manów.

Zagadnienia poruszane podczas wykładu:

– rewizjonizm niemiecki

– ruchy narodowo-neutralistyczne i związki wypędzonych

– NPD jako „matka” skrajnej prawicy w Europie

– wielkie koncerny i znane marki w służbie nazizmu

– ruchy neonazistowskie i volkistowskie

Wykład w ramach cyklu Brunatne RFN

Wykład poprowadzi Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Bilety do kupienia online: bit.ly/3PeV8Wn i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dla kogo: młodzież, dorośli

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

Zdjęcie: Plakat wyborczy CDU: Czerwony bolszewik o azjatyckich rysach twarzy patrzy na Europę obok pękającej tarczy z napisem SPD; napis: „Ratunek: CDU”; 1949 r.; ze zbiorów Konrad Adenauer Foundation.