Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

pon., 02.10.2023
16:00–18:00

Wernisaż
Izba Pamięci
WSTĘP WOLNY

Krzysztof Wodiczko: „Głosy pamięci” | wystawa

2 października w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy zostanie otwarta nowa wystawa stała – projekt Krzysztofa Wodiczki, jednego z najbardziej uznanych na świecie polskich artystów.

Audiowizualna instalacja „Głosy pamięci” upamiętnia ofiary Powstania Warszawskiego oraz opowiada o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy 1944 roku.

Krzysztof Wodiczko to jeden z najważniejszych współczesnych artystów wizualnych. Urodził się w Warszawie, jest wykładowcą warszawskiej ASP, MIT i Harvard Graduate School of Design w Bostonie, autorem projekcji multimedialnych, instalacji w przestrzeni publicznej oraz tekstów teoretycznych.

Najnowsza realizacja Wodiczki – instalacja wizualno-dźwiękowa „Głosy pamięci” opowie o tragicznych losach ludności cywilnej Warszawy, jej odwadze, cierpieniu i pomocy udzielanej żołnierzom Powstania. To poruszający przekaz na temat ofiary poniesionej przez mieszkańców miasta wysiedlanych z domów i mordowanych w masowych egzekucjach. Praca stworzona specjalnie na wystawę stałą w Izbie Pamięci wpisuje się w twórczość Krzysztofa Wodiczki, który od lat postuluje „odwojnienie kultury” i angażuje się w działania antywojenne.

Instalacja „Głosy pamięci” stanie się centralnym punktem pawilonu Izby Pamięci. Przestrzeń sali wystawowej wypełniona zostanie relacjami świadków nazistowskich zbrodni oraz ich bliskich. O doświadczeniu wojny opowiedzą zarówno cywile, żołnierze, jak i młodsze pokolenia, które do dziś noszą piętno tamtych wydarzeń. Wśród nich znaleźli się m.in. Wanda Traczyk-Stawska i Tadeusz Rolke. Tematem projekcji są osobiste relacje osób dotkniętych traumą Powstania Warszawskiego. Zestawione ze sobą opowieści tworzą wielowymiarowy i nieoczywisty obraz Warszawy 1944 roku. Zarejestrowanym relacjom świadków towarzyszyć będą obrazy płomieni poruszanych dźwiękiem ludzkiego głosu.

Otwarcie nowej wystawy stałej przypada na 2 października, Dzień Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy. Wernisaż rozpocznie się o godz. 16.00.

Izba Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy to symboliczne miejsce poświęcone ofiarom Powstania Warszawskiego 1944 roku. W dwóch pawilonach i na Murze Pamięci upamiętnione zostały dziesiątki tysięcy mieszkanek i mieszkańców stolicy. Izba Pamięci ma przywracać pamięć o zmarłych warszawiankach i warszawiakach, być miejscem refleksji o konsekwencjach przemocy, radykalizmów i konfliktów zbrojnych.

_________________________
● Pracę „Głosy pamięci” zrealizowano we współpracy z Fundacją Profile i Ambasadą Niemiec.
● Wystawa finansowana przez Miasto Stołeczne Warszawa oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec.
● Projekt został objęty patronatem honorowym Prezydenta m.st. Warszawy.
―――
KOLOFON
● koncepcja, scenariusz i reżyseria: Krzysztof Wodiczko
● pomysłodawca projektu: Jarosław Trybuś
● producent: Muzeum Warszawy
● produkcja: Fundacja Profile
● producent wykonawczy: Bożena Czubak
● opracowanie interfejsu: Jerzy Stypułkowski
● operator obrazu i kamery: Marcin Hiller
● postprodukcja dźwięku: Grzegorz Kucharski
● montaż: Łukasz Gregorek
● realizacja: Eidotech Polska
● koordynacja projektu: Olga Baron i Marta Galewska
● projekt graficzny: Joanna Bębenek

Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.