Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 16.03.2024
14:30–16:00

Spotkanie
Izba Pamięci
BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI

Kroniki Powstania Warszawskiego: historia rekonstrukcji

W połowie lat 80-tych do Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych zgłosił się historyk, prof. Władysław Jewsiewicki, z zamiarem odtworzenia scenariuszy trzech zaginionych kronik filmowych stworzonych przez powstańczych operatorów. Kroniki,  wyświetlane w czasie okupacji w kinie Palladium, udało się uratować z pożogi wojennej. Zadanie opracowania całego materiału filmowego, składającego się z ok. 6 tys. metrów taśmy, zlecono Zygmuntowi Walkowskiemu. Długa, benedyktyńska praca polegała na stworzeniu wstępnego układu montażowego tak, aby – zgodnie z odtworzonym scenariuszem – można było przystąpić do rekonstrukcji kronik. Praca przy poszatkowanych taśmach była bardzo trudna, gdyż miejsca widoczne na filmach albo współcześnie nie istniały, albo wyglądały zupełnie inaczej. Podobne problemy wystąpiły w trakcie procesu identyfikacji osób z filmowych kadrów.

Jak wyglądały kulisy pracy nad materiałem, której ostatecznym efektem była rekonstrukcja wszystkich wydań powstańczej kroniki pt. „Warszawa walczy!” z 1989 r., opowie sam autor opracowania Zygmunt Walkowski.

W trakcie prezentacji uczestnicy będą mogli również zadać pytanie ekspertowi. Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak.

 

Zygmunt Walkowski – znawca ikonografii Warszawy okresu II wojny światowej, specjalizujący się w interpretacji zdjęć stolicy. Scenarzysta filmów dokumentalnych. Współautor Wielkiej Ilustrowanej Encyklopedii Powstania Warszawskiego (opracował zdjęcia archiwalne), a także współtwórca opracowań ikonografii do wystaw o generale Władysławie Andersie oraz Ignacym Paderewskim.

Szymon Woźniak – kulturoznawca i filmoznawca, absolwent podyplomowych gender studies IBL PAN, adiunkt w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy.

___________________________

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do pobrania online: https://tiny.pl/dmtm6 i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: młodzież, dorośli

Gdzie: Sala historii w Izbie Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

 

Zdjęcie: Witold Kieżun po zdobyciu Komendy Głównej Policji podczas Powstania Warszawskiego, 1944 r., zdjęcie filmowe


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.