czw., 17.06.2021
18:00–19:30
Bezpłatny
Kim Pani jest, Panno Scholtz? Architektura krajobrazu jest ważna
Odbudowywała zieleń po II wojnie światowej, w tym ogród Saski. Zaprojektowała nasadzenia przy Trasie W-Z, parki na Powiślu, klomby na Krakowskim Przedmieściu. Współtworzyła zieleń wolskiego Parku Moczydło, osiedla Szwoleżerów i Sadów Żoliborskich. Jej projekty są obecne w Warszawie od dekad, ale sama niemal zniknęła z kart historii. Jak to się stało, że tak mało wiemy Alinie Scholtz? Kim była pionierka architektury krajobrazu? Co współcześnie dzieje się z jej projektami?
Zapraszamy na dyskusję z kuratorkami wystawy – Klarą Czerniewską-Andryszczyk i Ewą Perlińską-Kobierzyńską oraz zespołem badawczym – Natalią Budnik, Małgorzatą Kuciewicz i Simonem De Iacobis (Centrala). Podczas spotkania przybliżymy biografię Aliny Scholtz, porozmawiamy o przebiegu badań, zastanowimy się nad zmianą sposobu myślenia o architekturze krajobrazu, a także nad wątkami feministycznymi obecnymi w opowieści o architektce. Spotkanie poprowadzą Magdalena Staroszczyk i Konrad Schiller z Muzeum Woli.
Transmisja dyskusji na FB Muzeum Woli
Wydarzenie towarzyszy wystawie Więcej zieleni! Projekty Aliny Scholtz
O prelegentach:
Ewa Perlińska-Kobierzyńska – historyczka architektury, opiekunka merytoryczna zbioru dokumentacji architektonicznej oraz kuratorka Gabinetu Detali Architektonicznych w Muzeum Warszawy.
Klara Czerniewska-Andryszczyk – historyczka sztuki, krytyczka i badaczka, współkuratorka wystaw sztuki i designu.
Natalia Budnik – architektka dla krajobrazu. W latach 2014-2019 związana z kopenhaskim biurem projektowym – SLA ( strategy / urbanity / landscape). Od dwóch lat prowadzi własną praktykę projektową w Warszawie.
Simone De Iacobis, Małgorzata Kuciewicz tworzą CENTRALĘ, warszawskie studio architektoniczno-badawcze proponując możliwe scenariusze przyszłości.