niedz., 04.06.2023

Pokaz filmowy

Historia w kadrze: „Wszystko na sprzedaż” – z gościnnym udziałem Katarzyny Wajdy

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Wszystko na sprzedaż w reżyserii Andrzeja Wajdy i spotkanie z Katarzyną Wajdą.

Tragiczna śmierć Zbigniewa Cybulskiego wstrząsnęła nie tylko światem filmu, ale całą Polską. Ten wybitny aktor, głos pokolenia, buntownik i romantyk, zapamiętany został przede wszystkim jako akowiec Maciek z Popiołu i Diamentu. Andrzej Wajda, poruszony śmiercią przyjaciela, postanowił poświęcić mu swoje kolejne dzieło i zmierzyć się ze stratą.

Wszystko na sprzedaż jest filmem nietypowym, w którym fikcja miesza się z rzeczywistością: role aktorów z grającymi je postaciami, a inscenizowane wydarzenia z ówczesną sytuacją polityczną w Polsce.

Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z Katarzyną Wajdą, która przybliży kulisy kręcenia dzieła, opowie o wydarzeniach Marca 1968 roku, a także przedstawi recepcję filmu po premierze.

Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

Katarzyna Wajda – absolwentka polonistyki i filmoznawstwa UJ. Historyczka polskiego kina, edukatorka filmowa, przez kilka ostatnich lat pracowała jako filmografka w Filmotece Narodowej-Instytucie Audiowizualnym. Autorka i współautorka licznych publikacji z zakresu historii kina i kultury popularnej.

Wszystko na sprzedaż, reż. Andrzej Wajda, Polska 1969, 94 min.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową