niedz., 23.04.2023

Pokaz filmowy

Historia w kadrze: „Śmierć prezydenta” – z gościnnym udziałem prof. Tomasza Nałęcza

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu „Śmierć prezydenta” w reżyserii Jerzego Kawalerowicza i spotkanie z prof. Tomaszem Nałęczem.

Paradokumentalny film Jerzego Kawalerowicza w oparciu o dokumenty archiwalne rekonstruuje wydarzenia z grudnia 1922 roku. Ukazuje zakulisowe rozmowy Zgromadzenia Narodowego, demonstracje przeciwko wyborowi Gabriela Narutowiczowa na urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz jego tragiczną śmierć z ręki zamachowca.

W pamięć zapada szczególnie wybitna rola Marka Walczewskiego, odtwarzającego postać Eligiusza Niewiadomskiego. Aktor, przygotowując się do roli, rozmawiał z osobami znającymi zabójcę, a jego monologi to autentyczne stenogramy procesowe z tamtych dni.

Po projekcji filmu odbędzie się rozmowa z prof. Tomaszem Nałęczem, podczas której zapytamy o zgodność wydarzeń przedstawionych w filmie w stosunku do faktów. Historyk opowie o atmosferze wokół wyborów prezydenckich w 1922 roku oraz o konsekwencjach zamachu na Gabriela Narutowicza.

Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

„Śmierć prezydenta”, reż. Jerzy Kawalerowicz, Polska 1977, 137 min.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową