sob., 27.07.2024

Pokaz filmowy

Historia w kadrze: „Pogrzeb Stalina”

Projekcja filmu dokumentalnego Pogrzeb Stalina w reżyserii Siergieja Łoznicy.

Unikalne, w większości wcześniej niewidziane, archiwalne nagrania przedstawiają pogrzeb Józefa Stalina jako kulminację jego kultu. Wiadomość o śmierci dyktatora, ogłoszona 5 marca 1953 roku, wstrząsnęła całym Związkiem Radzieckim, co doskonale ukazała ceremonia pogrzebowa, w której wzięły udział dziesiątki tysięcy żałobników. Obserwujemy każdy etap tego spektaklu, określonego przez główne propagandowe czasopismo Związku Radzieckiego Pravda jako „Wielkie Pożegnanie”, otrzymując bezprecedensowy dostęp do absurdalnego doświadczenia życia i śmierci pod rządami jednego z największych złoczyńców w historii.

Film porusza kwestię kultu osobowości Stalina jako formy złudzenia wywołanego terrorem. Daje wgląd w naturę komunistycznego reżimu i jego dziedzictwo, które wciąż jest widoczne we współczesnym świecie.

Pogrzeb Stalina, reż. Siergiej Łoznica, Holandia, Litwa, 2019 r., 135 min.

Projekcja w ramach cyklu Historia w kadrze.

Bilety do kupienia online: https://tiny.pl/dw7nb i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób