Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

niedz., 16.07.2023
14:00–16:00

Pokaz filmowy
Izba Pamięci
wstęp bezpłatny

Historia w kadrze: „Mali Germanie”

Pokaz filmu dokumentalnego Mali Germanie w reżyserii Franka Geigera i Mohammada Farokhmanesha.

Obraz z 2019 roku, ukazujący współczesne środowisko niemieckiej skrajnej prawicy, dzieli się na dwa segmenty. W części animowanej cofamy się do lat siedemdziesiątych i poznajemy historię Elsy – dziewczynki wychowywanej od małego w duchu volkistowskim przez dziadka, sympatyka narodowego socjalizmu. Elsa patrzy na otaczający świat przez pryzmat germańskich legend i sielskiego, wiejskiego życia, które ma być zniszczone przez czyhające zewsząd zagrożenia, uosabiane głównie przez Żydów i imigrantów. Drugą część filmu wypełniają wywiady z członkami skrajnych ugrupowań, w których przedstawiają oni swoje poglądy na temat wychowania dzieci, preferowanego modelu rodziny, a także stosunku do liberalnej demokracji.

Film, pozbawiony komentarza z offu, jest ostrzeżeniem przed nacjonalizmem. Pokazuje jak łatwo skrajna ideologia może być przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Przed filmem odbędzie się prelekcja Szymona Woźniaka (kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci) pt. Ruchy neonazistowskie i volkistowskie we współczesnych Niemczech.

Mali Germanie, reż. Frank Geiger i Mohammad Farokhmanesh, Niemcy, 2019 r., 90 minut.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bezpłatne bilety do pobrania online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Wydarzenie organizowane we współpracy z Tygodniem Filmu Niemieckiego.


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.