niedz., 25.06.2023

Pokaz filmowy

Historia w kadrze: „Gorączka”

Pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Gorączka (Polska, 1981, 110 min) w reżyserii Agnieszki Holland.

Na zamówienie organizacji bojowej PPS przygotowana zostaje bomba, która ma zabić znienawidzonego carskiego gubernatora. Przedmiot przechodzi z rąk do rąk, a wśród bohaterów narastają wątpliwości związane ze słusznością obranej drogi: czy ideały powinny być ważniejsze niż zasady moralne?

Gorączka to „film brutalny, okrutny, po prostu – «dziki». A zarazem w tej swojej przerażającej dzikości – nadzwyczaj precyzyjny, jakby zimny”*, pisała o dziele Maria Janion. Film otrzymał Złote Lwy Gdańskie, główną nagrodę Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz berlińskiego Srebrnego Niedźwiedzia dla aktorki, Barbary Grabowskiej.

Przed filmem odbędzie się prelekcja Szymona Woźniaka, który przybliży sylwetkę Andrzeja Struga, autora powieści „Dzieje jednego pocisku”, która posłużyła za podstawę scenariusza filmu.

Spotkanie poprowadzi Szymon Woźniak, kulturoznawca i filmoznawca, adiunkt w Izbie Pamięci.

Dowiedz się więcej o cyklu filmowym.

INFORMACJE PRAKTYCZNE

Bilety do kupienia online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową