Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

pl/en
Wydarzenia

sob., 22.06.2024
15:30–17:30

Pokaz filmowy
Izba Pamięci
10 zł

Historia w kadrze: „Babi Jar. Konteksty”

Projekcja filmu dokumentalnego Babi Jar. Konteksty w reżyserii Siergieja Łoznicy.

W dniach 29-30 września 1941 r. Sonderkommando we współpracy z dwoma batalionami Policji Porządkowej i Ukraińskiej Policji Pomocniczej zamordowały w wąwozie Babi Jar (w północno-zachodniej części Kijowa) 33 771 Żydów. Film rekonstruuje historyczny kontekst tej tragedii przy pomocy archiwalnych zdjęć oraz filmów (pozyskanych od m.in. Rosyjskich Archiwów Państwowych, Bundesarchiv i prywatnych kolekcji rozsianych po całym świecie).

Kiedy zbierałem materiały do dokumentu o Babim Jarze, chciałem zrekonstruować historyczny kontekst życia w okupowanym przez Niemców Kijowie – tak o swoim dziele mówi wielokrotnie nagradzany reżyser Siergiej Łoznica. Wielu niemieckich oficerów i żołnierzy przywiozło ze sobą amatorskie kamery by filmować codzienne życie w mieście. Te materiały nie nadawały się do propagandowych kronik filmowych, ale dla mnie były najbardziej interesujące i fascynujące ze wszystkich. Ukazują one fragmenty codziennego życia w Kijowie w latach 1941-43. Uważam, że niezwykle ważne jest, by tragedię eksterminacji całej żydowskiej populacji miasta wpleść w kontekst realiów życia pod niemiecką okupacją.

Dzieło otrzymało wiele nagród dla najlepszego filmu dokumentalnego 2021 r., m.in. na Festiwalu Filmowym w Cannes (Złote Oko) oraz na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago (Srebrny Hugo).

Babi Jar. Konteksty, reż. Siergiej Łoznica, Ukraina, Holandia, Francja 2021 r., 121 min.

Projekcja w ramach cyklu Historia w kadrze.

Uwaga: ze względu na drastyczność scen, seans przeznaczony jest tylko dla widzów dorosłych.

___________________________
INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do kupienia online: bit.ly/4bAxTAg i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchu

 

Zdjęcie: ujęcie z filmu, materiały dystrybutora


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.