sob., 18.05.2024

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru w kasie Izby Pamięci

Historia „Szarych Szeregów”

O dziejach Związku Harcerstwa Polskiego w konspiracji opowie historyk, Julian Borkowski.

Przyjrzymy się organizacji podziemnej Szare Szeregi, jedynej w skali Europy młodzieżowej organizacji harcerskiej, która podjęła walkę z okupantami na różnych polach aktywności. Dowiemy się, skąd wziął się kryptonim „Szare Szeregi”, poznamy struktury związku i jego zakres terytorialny, a także zgłębimy wiedzę o Chorągwi Warszawskiej „Ul Wisła”. Rozszyfrujemy hasło programowe „Dziś-Jutro-Pojutrze” oraz dowiemy się czym były trzy piony wiekowe. Prześledzimy niektóre wątki aktywności bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na szaniec”, lektury mającej wychowawczy wpływ na pokolenia Polaków.

Zobaczymy dokumenty, fotografie i pamiątki harcerzy Szarych Szeregów przechowywane w Muzeum Warszawy oraz zaprezentujemy zdjęcia mogił harcerzy spoczywających na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Julian Borkowski – historyk, kustosz Działu Badań nad Warszawą w Muzeum Warszawy. Zajmuje się dziejami Warszawy w XX w., w jego zakresie zainteresowań znajdują się: propaganda antyhitlerowska w ramach akcji „N”, historia Armii Krajowej, dzieje warszawskiego harcerstwa ze szczególnym uwzględnieniem okresu okupacji i Powstania Warszawskiego. Współautor wystaw o tematyce warszawskiej, autor i współautor publikacji oraz artykułów. Odznaczony medalami „Pro Patria” i „Zasłużony Działacz Kultury”.

BEZPŁATNE WEJŚCIÓWKI do odbioru w kasie Izby Pamięci

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 25 osób