Używamy plików cookies do zbierania informacji dotyczących korzystania z serwisu Muzeum Warszawy i jego oddziałów. W każdej chwili możesz zablokować obsługę plików cookies w swojej przeglądarce. Pamiętaj, że zmiany ustawień w przeglądarce mogą ograniczyć dostęp do niektórych funkcji stron internetowych naszego serwisu.

Wydarzenia

pt., 04.08.2023
17:00–18:00

Pokaz filmowy
Izba Pamięci
wstęp bezpłatny

Film w Izbie Pamięci: „Rzeź Woli”

Pokaz filmu dokumentalnego Rzeź Woli w reżyserii Rafała Geremka.

Rzeź Woli uznawana jest za największą pojedynczą masakrę ludności cywilnej dokonaną podczas II wojny światowej. Systematycznie mordowano cywilów, palono domy, gwałcono i grabiono. Do dziś jest to zbrodnia nierozliczona: nigdy nie udało się ukarać jej sprawców, w tym SS-Gruppenführera Heinza Reinefartha (zwanego „katem Warszawy”) – ten doczekał spokojnej starości w swojej rezydencji na wyspie Sylt.

Dokument przybliża historię masowych mordów na terenie Woli od pierwszych dni Powstania, a także skupia się na postaci Reinefartha – z uwzględnieniem jego późniejszej kariery jako szanowanego burmistrza miasta Westerland. Film oddaje również głos świadkom rzezi i opowiada – w formie animowanych sekwencji – o losach osób, którym udało się ocaleć z masakry.

Rzeź Woli, reż. Rafał Geremek, Polska 2017 r., 48 min.

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

Bilety do pobrania online i w pawilonie wejściowym Izby Pamięci.

Dla kogo: dorośli, młodzież

Miejsce: Sala Historii w Izbie Pamięci

Maksymalna liczba uczestników: 30 osób

Dostępność: osoby z niepełnosprawnością ruchową

Zdjęcie: Narada żołnierzy niemieckich tłumiących Powstanie Warszawskie (od lewej strony Heinz Reinefarth), Warszawa 1944 r., Domena Publiczna


Rejestracja na wydarzenie

Rezerwacje on-line na to wydarzenie nie są dostępne.